Що робити коли вам піднімають митну вартість автомобіля?

В інтернеті вже є багато страшних історій та інформації про те як піднімають митну вартість пригнаних автомобілей. В мене також є вже кілька страшних історій, які можна розповісти. У людей дуже багато запитань з цього приводу і моя робота полягає також в тому, щоб пояснити весь процес розмитнення та розповісти всі можливі ризики. Я за прозорі стосунки з клієнтами, та у випадку з розмитненням цей момент виявляється “чорною дирою” або лотереєю, називайте як хочете. Зараз розповім все, що знаю сам, і дам поради, як можна діяти.

З прийняттям нового Закону про розмитнення (під “євробляхи”), Митниця для оцінки пригнаних автомобілів починає орієнтуватись на каталог Шваке. Трошки пізніше, в митниці ще були створені так звані Моніторингові групи, які визначали на свій розсуд відповідність митної вартості ввезених авто до ринкової. Ситуація абсурдна. Десь хтось в себе в комп’ютері бачить заявлену вартість автомобіля (не оглядаючи його, не звіряючи в якому стані, не враховуючи реальний пробіг та інші фактори), звіряє її з каталогом Шваке, і заявляє вам, що митна вартість повинна бути така-то (як правило суттєво вища). Це я забіг трохи наперед, давайте по порядку.

Процес “розмитнення”

Щоб ви розуміли про що я говорю – поясню як взагалі завозиться в Україну та розмитнюється автомобіль.

 1. Ви купуєте автомобіль, оформлюєте необхідні документи: договір купівлі-продажу, отримуєте технічний паспорт, номерні знаки, страхування.
 2. Подаєте брокеру копіі документів на автомобіль.
 3. Брокер на основі документів розраховує попередній платіж – мито, акциз та ПДВ на ваш автомобіль по заявленій вами вартості (реальна вартість за яку Ви купили авто, або вища, якщо ви вважаєте що так повинно бути. Якщо зробите нижчю – то це вже буде підробка документів). Ці кошти ви повинні перерахувати в бюджет і це буде підставою для формування Попередньої декларації для громадян (ПДГ).
 4. Після оплати брокер формує ПДГ, дає вам її номер, і тепер ви можете перетинати державний кордон своїм автомобілем.
 5. Прибувши на митний перехід ви називаєте митному інспектору ПДГ номер, а також передаєте йому всі документи на автомобіль. Митний інспектор перевіряє документи, робить огляд автомобіля щоб пересвідчитись, що це автомобіль який зазначений в документах. Він же в носить в єдину базу митниці відповідну інформацію, тим самим складає акт огляду автомобіля.
 6. Оглянувши авто, занісши необхідні дані в базу, роздрукувавши митні декларації, акти, митний інспектор проставляє на всіх документах свої печатки, і повертає вам документи. Тепер вам необхідно на протязі 5 або 10 днів (5 днів якщо ви розмитнюєтесь в тій області в яку в’їзджали на кордоні і 10 днів якщо доставляєте автомобіль в іншу область) доставити автомобіль на регіональну митницю.
 7. Доставивши автомобіль на свою митницю, ви передаєте всі документи (як правило через брокера) місцевому митному інспектору. Який знову повинен перевірити автомобіль та документи. В його завдання входить виявляти порушення, в тому числі перевірити чи правильно оцінений автомобіль.
 8. Коли всі документи перевірені, податки сплачені, порушень не виявлено, митний інспектор складає документ, який називається “Посвідчення митниці” і так звана ВМД декларація. Посвідчення а також всі інші документи на автомобіль, вам видаються на руки. Тепер ваш автомобіль пройшов митні формальності і на протязі 10 днів повинен бути зареєстрований в органах МВС (поставлений на облік)

Коригування митної вартості

Весь цей процес відображається в єдиній базі митниці. Тобто на кожному кроці робляться відмітки в базі. Крім того, що ви носите документи в паперовому вигляді, ще є єдина база, в якій працюють митники з усієї України.

ДФС запровадило так звану автоматизовану систему управління та аналізу ризиків, яка на основі даних занесених в єдину базу митниці аналізує чи немає порушень в митному оформленні. Зокрема, чи не занижена вартість товарів, в нашому випадку ввезеного автомобіля. За орієнтир береться оцінка з каталогу Шваке. Я не знаю точно, як і де фізично працюють сумнозвісні моніторингові групи, тільки зрозуміло що працюють вони також в цій самій базі. Вони і є частиною системи управління ризиками.

Факти які ми знаємо, це те що для митних декларацій в яких спрацювала система ризику (чи то контроль моніторингових груп), в цій єдиній базі засвічується червона позначка (ще є жовта – майже прохідна оцінка, або зелена – по оцінці немає зауважень), яку бачить митний інспектор. З’являється вона на 7 кроці описаного раніше процесу.

Тут починається найбільш темна та незрозуміла частина процедури митних формальностей.

Роз’яснення самих митників дуже розпливчаті і виглядають наступним чином (взято з відповіді ДФС до депутата Южаніної Н.П.)

“Спрацювання системи управління ризиками є рекомендацією посадовій особі органу доходів та зборів більш детально проаналізувати умови зовнішньоекономічної операції, зокрема шляхом перевірки документів та відомостей, які подаються для підтвердження заявленої митної вартості товарів та не може бути підставою для відмови в оформленні товару за заявленою митною вартістю”.

Але! В реальному житті відбувається все наступним чином:

 1. Брокер подав документи в єдину базу.
 2. Митник прочитав декларацію в роботу.
 3. Спрацював ризик, декларація “світиться червоним” і там з’являється рекомендована митна вартість автомобіля.
 4. Інформація через брокера доноситься вам у вигляді приблизно такого тексту – “спрацював ризик, треба піднімати вартість і доплачувати податки” (бо саме так це йому доніс митний інспектор).

Все це відбувається усно, ніхто ніяких підтверджуючих документів не дає. Вас ставлять перед вибором: доплачувати або “до побачення”.

Теоретично та й фактично, у випадку спрацювання ризику, митний інспектор повинен ретельніше перевірити документи, перевірити чи правильно було розраховано митну вартість, ще щось робити згідно своїх посадових інструкцій, щоб розібратись в ситуації. В реальності митний інспектор не хоче мати проблем з своїм керівництвом (як і підставляти себе) – якщо зверху сказали цифру, значить така має бути. Брокер не хоче в свою чергу псувати відносини з митним інспектором, і так само говорить вам, що треба підвищувати митну вартість.

Ще раз, бо це важливо. Спрацювання системи ризику по вашій митній декларації не є підставою для підняття ціни. Але митники червоних декларацій бояться як вогню.

“Світиться червоним, треба піднімати ціну” - ви чуєте це від свого брокера

Повторюю ще раз: спрацювання ризику по вашій декларації не є підставою для підняття ціни а також (теоретично!) не може бути відмовою у митному оформленні.

Митниця може відмовити у митному оформленні автомобіля за заявленою вами митною вартістю за наявності обгрунтованої підстави вважати, що ви цю вартість неправильно вказали. Якщо є підстави, що ви занизили вартість автомобіля, повинно з’явитись відповідне “рішення про коригування митної вартості”.

Все це описано в статті 54 Митного кодексу (посилання в кінці статті).

Не маючи такого рішення, немає про що сперечатись з митницею. Адже митна вартість зазначена в митній декларації це ваша добровільна заява, всі документи подаються вами (через брокера) добровільно. Митниця лише перевіряє чи все вірно зроблено, і пораховані правильні платежі.

Тобто, якщо вам кажуть, що ви повинні підняти митну вартість до такої-то, і ви погоджуєтесь, тоді брокер вносить зміни у вашу декларацію. Всі ці зміни відбуваються з вашої доброї волі, це все добровільно вами робиться. Брокер ні при чому. Митник ні при чому. Ви піднімаєте ціну, доплачуєте податки і все. У вас не буде підстав в майбутньому, наприклад, судитись про те що вам підняли митну вартість. Ви самі її добровільно підняли!

Як все має виглядати по правильному:

Митниця повинна довести, що ваша вартість автомобіля є заниженою, і якщо вони цього не можуть обгрунтовано зробити тоді заявлена вами митна вартість вважається визнаною автоматично.

55 стаття Митного кодексу

Митний кодекс передбачає такі спірні ситуації, коли декларанту якимось чином вдалося офіційно (є всі документи)  занизити ціну товару, щоб менше cплатити податків. І коли вони можуть обгрунтувати занижену ціну тоді приймають письмове рішення про коригування митної вартості.

Ще раз наголошую: ви повинні отримати письмове “рішення про коригування заявленої митної вартості.”

З мого досвіду, та досвіду моїх колег, коли клієнт попадає в таку ситуацію, ані брокер, ані митник не хочуть такого розвитку подій. І вони всіма силами будуть проти того, щоб оформляти автомобіль “по 55 статті”. Просто ніхто не хоче проблем на свою голову.

Якщо ви потрапили в таку ситуацію, то обов’язково прочитайте 55 статтю Митного кодексу. Там все гарно розписано про те що вам робити:

 • Ви повинні отримати письмове рішення про коригування вартості, в якому повинно бути описано, чому вартість вважається заниженою і які документи ви повинні додати для підтвердження своєї вартості.
 • ви можете доплатити митні платежі, розраховані на основі зкорегованої митної вартості, завершити митні формальності і їхати далі своїм автомобілем (в цьому випадку ви будете сплачувати їх як гарантійну суму, і вона буде заморожена до завершення процесу визначення митної вартості).
 • 80 днів вам дають для того, щоб подати додаткові документи, та довести свою правоту.
 • після того, як ви подали додаткові документи на протязі 5 днів митниця виносить рішення про митну вартість (підтверджує вашу або свою).
 • якщо рішення не має в такий строк автоматично визнається ваша заявлена вартість.
 • далі оскаржувати рішення про коригування ціни в суді.

Що я можу порадити в цій ситуації?

Коли ви почуєте від брокера “треба піднімати ціну, горить червоним” у вас є кілька варіантів і ви повинні все дуже добре зважити:

 1. Погодитись і сплатити додаткові платежі в бюджет. Після чого забираєте автомобіль і їдете собі.
 2. Не погодитись і задіювати 55 статтю Митного кодексу.

Рішення повинні ви приймати самостійно. Зрозумійте: брокер не буде на вашій стороні, митник тим більше не хоче проблем, я також вам не допоможу. Потрібно мати воістину “стальні яйця”, щоб виясняти відносини з Державою. Ви ж не купили п’ятий автомобіль в сім’ю, ви вклали в нього не мало грошей, які будуть заморожені, поки будуть йти судові процеси (а судові процеси це також не малі гроші і починаються від позначки 12-14тис.грн за весь процес.). Все це також дуже складно і важко психологічно. Якщо відчуваєте в собі сили і готові витратити час та гроші на доведення того, що ваша оцінка митної вартості автомобіля правильна, а митниця робить завищену, тоді тільки вперед!

Отже, якщо ви йдете другим шляхом необхідно:

 • повідомити брокера, а він митника, що ви не погоджуєтесь (якщо потрібно то письмово);
 • вимагати письмового рішення про коригування митної вартості автомобіля.
 • доплачувати податки і далі йти шляхом, описаним в 55 статті, аж до суду.

Митна вартість та Шваке

Не можу в цій статті не згадати про Шваке (каталог Schwacke.de). З якогось дива цей каталог став основою для визначення митної вартості увезених автомобілів. Історія, як це сталось вже давно припала пилюкою. Проте факт, що брокер буде прогнозувати вам митну вартість, відповідно і розмитнення, відповідно до цього каталогу.

Більше того, ще одним дивним способом, пробіг автомобіля для його оцінки береться “нормативний” в розмірі скількись то тисяч кілометрів в рік! Це взагалі як? Авто ніхто не бачить, реальний пробіг нікого не цікавить і виставляється оцінка “з потолка”.

І це ще не все, остання тенденція оцінки авто по цьому каталогу – брати максимальну вартість з урахуванням місцевих податків, тобто ПДВ! Відносно свіжо куплених і заганяємих автомобілів – це взагалі нонсенс, так як переважну більшість автомобілі ми купуємо з поверненням ПДВ, тобто по Нетто ціні. І це нормально! А в Україні їх оцінюють з ПДВ! І знову ж таки, жодного офіційного підтвердження немає. Це все “рекомендації”, все на словах. Тому що, якщо буде менше то спрацює “ризик”. Всі хочуть перестрахуватись (митники, брокери), а ми з вами просто вивертаємо кишені…

Знову ж таки з мого досвіду та досвіду моїх колег та брокерів, цифри які зараз вираховуються відносно того каталогу і методу розрахунку – не відповідає дійсності жодним чином. Виходить, що реальні ціни на ринку одні, а оцінки які вважаються нормальними завищені на 10-20% а то і більше.

Офіційно ви не знайдете підтверджень, що саме каталог Шваке є орієнтиром для визначення оціночної вартості. Ніхто офіційно вам про це не скаже, все тільки на словах.

Промінь світла

Все що зараз відбувається базується на тому, що були прийняті Закон та Тимчасовий порядок з метою легалізації “євроблях”. З неофіційних пояснень (які були дані в не офіційний розмові) зрозуміло, що все робилось для того, щоб максимально зацікавити “бляхарів” легалізувати свої авто в Україні. І знижка -50% по акцизу була зроблена за ради них, щоб зменшити фінансове навантаження при розмитненні старих автомобілів.

В той же час бляхарі масово зловживають з оцінкою автомобілів. Якщо, наприклад, свіжопридбаний і пригнаний з Німеччини автомобіль ще якось можна перевірити через офіційні запити до Німецької податкової, митниці і через них до продавця, про фактичну вартість проданого автомобіля, то відносно бляхарів такої можливості немає (бо той автомобіль вже давно проданий не відомо кому і не відомо за скільки) – бляхарі ті купчі пишуть від руки і на коліні вказуючи яку йому заманеться вартість. Також ті автомобілі (бляхи), є на єврономерах, є на фіз.особах (тобто власниках бляхарях) і ніякої Нетто вартості там немає, як і ніякого відшкодування ПДВ бути не може апріорі. То ж щоб якось врегулювати оцінку тих автомобілів і були надані інструкціі (не офіційні) наведені вище.

Від себе, дуже і дуже сподіваюсь, що після тієї епопеї з розмитненням блях (після 22го лютого) – митниця все ж змінить інструкції і формулу оцінки, до прийнятної відносно свіжокуплених і пригнаних автомобілів, а не відносно “блях”.

Посилання на документи

Якщо ви любите офіційні документи:

Про те як перетинати кордон весь процес описаний у “Правилах митного контролю та митного оформлення транспортих засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України”. Ось посилання на них: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1428-05

Автомобілі, що були в режимі транзиту (“євробляхи” що були в Україні до 25 листопада 2018 р.) зараз оформляються згідно “Тимчасового порядку виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України”. Його приймали під новий Закон для “євробляхарів” і він втратить чинність 23 травня, коли закінчиться період, який давали “бляхарям” на легалізацію авто в Україні. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1077-2018-%D0%BF

Не забувайте, що всі митники діють на основі Митного кодексу України. Це для них основний документи. Він трохи великий, читати все немає потреби. Ось посилання: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17

Зокрема, стаття 24, дає вам “право оскаржити рішення, дії або бездіяльність органів доходів і зборів, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси”